Dzisiaj jest sobota 28 Lutego 2015.
Imieniny obchodzi:Makary, Prokop, Hilary

przez cały Nowy rok !
Radość, Zabawa, Imprezy, Noworoczne

Tradycje noworoczne

Tradycje noworoczne

Nowy rok jest świętowany na całym świecie. Ludzie wtedy spotykają się na balach i innych imprezach, aby bawić się przez całą noc. Dokładnie o północy wyskakują korki z butelek z szampanem. W niektórych miastach ludzie wychodzą o północy na zewnątrz, aby obejrzeć pokazy sztucznych ogni. W polskich miastach są także organizowane takie pokazy.

Nowy rok to nie tylko zabawa sylwestrowa, ale także pierwszy dzień nowego roku. Bardzo ważne jest to, co się dzieje tego dnia. Od dawnych czasów aż do teraz znany jest zwyczaj dbania o to, aby dzień nowego roku był jak najbardziej udany. Wywodzi się to z tego, ze istniało przekonanie o tym, że jaki jest pierwszy dzień nowego roku, taki będzie cały nowy rok. Dlatego tego dnia każdy starał się wstać wcześnie rano, dobrze zjeść i spędzić dzień miło, nie kłócąc się z innymi.

Niemal w każdym kościele w nowy rok jest odprawiana pasterka noworoczna, po której zwykle ludzie składają sobie nawzajem życzenia.

W Nowy rok istnieje także do dziś zwyczaj winszowania. Jest to składanie życzeń w postaci wiersza lub piosenki. Chłopcy i dziewczęta chodzą wczesnym rankiem po domach i składają takie życzenia gospodarzom domu. Przy okazji sypią owies na próg domu. Ma to zapewnić urodzajny i dobry rok.

Ważne jest, aby pierwszą osobą jaka odwiedzi dom był chłopiec, a nie dziewczynka. Ma to zapewnić szczęście w nadchodzącym nowym roku. Niechętnie natomiast przyjmuje się dziewczynkę, która zamiast chłopca pierwsza trafi na dany dom, aby winszować.

Jednym z przykładowych wierszyków jest:

Leci pszczółka, miodek snuje,

ja wam państwo powinszuję.

Żyjcie państwo długie lata,

niech wam anioł wieniec splata

byście państwo długo żyli

a po śmierci w niebie byli.

Winszujący za składanie życzeń dostawali z wdzięczności za dobre życzenia od gospodarzy poczęstunek. Teraz są to pieniądze. Zwyczaj winszowania przetrwał jeszcze na wsi i w małych miastach, gdzieniegdzie także w tych dużych.

Powrót

noworoczne.pl to serwis internetowy dostarczający pełnej informacji na nowego roku

Shop noworoczne.pl, promotion noworoczne.pl sklep noworoczne.pl, prezenty noworoczne.pl blog noworoczne.pl, promotion noworoczne.pl blogi noworoczne.pl, promotion noworoczne.pl

noworoczne.pl Dealerzy samochodów - Luksusowe samochodyDealerzy samochodów - Samochody Luksusowe
Super okazje tylko u nas 200 000 aktualnych ogłoszeń. Samochody - większy wybór. Sprawdź jak niskie są ceny

Œwiat Kobiety - Kosmetyki, Fryzury, SeksŚwiat Kobiety - Fryzury
Masz jakiś problem? Porozmawiaj o tym z nami, kobietami!. Zdobądź informacje o zagadnieniach kobiecego zdrowia, kosmetyków czy gotowania. Przeczytaj informacje o nowościach dla kobiety

Kursy językowe - Niemiecki, Angielskie, Frnacuski, RosyjskiKursy językowe online
szkoła prowadzi zajęcia dla każdego poziomu zaawansowania, ponadto możesz zapisać się w każdym momenie i zacząć zajęcia, nic nie tracąc. Na początku każdego miesiąca powstają nowe grupy, które nie różnią sie niczym od tych, które startują na początku października.

Pozycjonowanie, Linki sponsorowane, Reklama GoogleLinki sponsorowane
Zapraszamy do nas po usługi reklamowe w internecie: Linki sponsorowane i pozycjonowanie.